Kanał dopływowy
Nadstawka montażowa
Sito filtracyjne
Przykręcane pokrywy
Kanał odpływowy
Zbieranie wody deszczowej to nie tylko ekologia, ale także spore oszczędności finansowe. Deszczówkę można przeznaczyć do podlewania roślin w ogrodzie, mycia samochodów i sprzątania, prania ubrań, spłukiwania toalet. W optymalnych warunkach w powiecie tarnowskim wodą opadową, która spada zupełnie za darmo można zastąpić nawet połowę zużywanej w gospodarstwie domowym wody.
Na co zwrócić uwagę przy doborze pojemnika na wody opadowe:
powierzchnia rzutu dachu
powierzchnia ogrodu (do podlewania)
ilość członków rodziny korzystających z wody deszczowej
Roczne opady w gminie Radłów wynoszą średnio około 700 mm, w powiecie tarnowskim spada średnio około 713 mm rocznie. Można założyć, żę na średni dach domu o powierzchni 150 m2 w gminie Radłów spada około 105 000 litrów wody rocznie. Jak widać na mapie Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej województwo małopolskie jest obszarem o bardzo wysokiej sumie opadów wynoszącej średnio około 908 mm rocznie.
Roczne sumy opadów atmosferycznych w Polsce w roku 2020, źródło IMGW.
Odprowadzanie i niewykorzystywanie wody desczczowej jest sporym marnotrawstwem, gdyż pozbywamy się dużej ilości dobrej i darmowej wody a płacimy za wodę z wodociągu. Korzystanie z deszczówki wpisuję się w ideę ekologicznego życia oraz zero waste, dodatkowo odciąża zbiorcze sieci kanalizacyjne i chroni zasoby wód podziemnych. Nie marnuj - wykorzystuj, zyska nie tylko okolica ale całe województwo małopolskie.
Zbyt niska wilgotność gleby i wysokie usłonecznienie utrudniają prawidłowy przebieg reakcji biologicznych roślin. W gminie Radłów jest bardzo wysokie usłonecznienie i wynosi około 1700 godzin rocznie. Zebrana woda z opadów atmosferycznych pozwala utrzymać dobrą wilgotność gleby i dodatkowo zapewnia niezmiennie dobrą jakość, ma kwaśne pH, jest naturalnie miękka, nie zawiera magnezu oraz wapnia i jest uboga w chlor, przez co nadaje się bezpośrednio do podlewania wszelkiego rodzaju roślin w przydomowym ogródku oraz nawadniania trawnika.
Zbieranie deszczówki to rozwiązanie na rosnące ceny wody i ścieków, w optymalnych warunkach można zaoszczędzić na wodzie z instalacji wodociągowej: do 50% wydatków na potrzeby domu i nawet do 100% na potrzeby ogrodu. Dodatkowo można również obniżyć nawet o połowę koszt ścieków, w przypadku podłączenia do kanalizacji.
Ostatecznie w powiecie tarnowskim opady roczne są bardzo obfite, wykorzystójąc wody opadowe w gminie Radłów wspierasz rozwój ekologicznego ogrodnictwa, wzbogacasz rośliny o właściwe substancje odżywcze, odciążasz zbiorcze sieci kanalizacyjne, chronisz zasoby wód podziemnych, a dodatkowo oszczędzasz pieniądze. Zainwestuj w zbiornik na deszczówkę i już dziś zacznij korzystać z wód opadowych!
Też chcesz korzystać z wody opadowej i obniżyć rachunki za wodę i ścieki? Oblicz pojemność zbiornika na deszczówkę tutaj i skontaktuj się z nami.
adres: 31-002 Kraków, ul. Kanonicza 12
e-mail: biuro@wfos.krakow.pl
telefon: (12) 422-94-90, (12) 422-30-46
fax: (12) 422-30-46
www: http://www.wfos.krakow.pl
Zamów również w okolicy zbiorniki na deszczówkę Borzęcin, zbiorniki na deszczówkę Żabno, zbiorniki na deszczówkę Wietrzychowice, zbiorniki na deszczówkę Szczurowa, zbiorniki na deszczówkę Olesno, zbiorniki na deszczówkę Tarnów, zbiorniki na deszczówkę Wierzchosławice, zbiorniki na deszczówkę Dąbrowa Tarnowska, zbiorniki na deszczówkę Tarnów, zbiorniki na deszczówkę Gręboszów, zbiorniki na deszczówkę Wojnicz, zbiorniki na deszczówkę Dębno, zbiorniki na deszczówkę Opatowiec, zbiorniki na deszczówkę Lisia Góra, zbiorniki na deszczówkę Koszyce, zbiorniki na deszczówkę Brzesko i zacznij zbierać wody opadowe.